FANDOM


# Season Location Tribes Winner Runner-Up Runner-Up Vote
1 Micronesia Palau      Tonta
     Kyro
     Icrons
Benny Peanut Nachos 5-2-2
2 Samoa Samoa      Gavon
     Baraki
     Aiga
Cheesey Spots Heather 4-3-2
3 American Tribes Mexico      Aztecs
     Incans
     Mayans
     Toteca
Lee-Yan Benni Ryley 4-3-2
4 South Pacific Polynesia      Mangeia
     Rotuma
     Ofu
     Hiva Oa
     Rofumageia Oa
Chocolate Albert Hiporka 8-1-0
5 Seychelles Seychelles      Malabar
     Pagode
     Chiens
     Astove
     Rovivrus
Benny
Leo
Choclate
3-3-3
6 Galapagos Galapagos Islands      Derada
     Jimbirka
Koa Alto C.L. 6-2-1
7 All-Stars Hawaii      Oahu
     Maui
     Molokai
     Niihau
     Tiki Tiki
Aunt Arctic Koa Benny 6-3-0
8 China China      Heping Long
     Kongque
     Konglong
Sky Koa Donna 9-0-0
9 Australia Australian Outback      Teramaki
     Ularonga
     Rookanga
Snickers Tiffany Macadamia 9-0-0
10 Madagascar Madagascar      Esamasa
     Zymanz
     Fo Rant
     Iltmimi
Caroline Wade Angelo 4-3-0
11 Africa Kenya      Asubuhi
     Usiku
Charles Ashley Clarka 5-4-0
12 Vietnam Vietnam      Xin Chao
     Chao Mung
     Xin Mung
Libby Riley Popo 4-2-1
13 Belize Belize      Xunantunich Ash Basset Wayne 4-3-0
14 Philippines Philippines      Igbon
     Zamboanga
     Tagalog
Landon Pola Benry 4-1-1
15 Winners vs. All-Stars Fiji      Winners
     All-Stars
     Survivors
Benry Wade 10-0
16 Fiji Fiji      Gau
     Ovalau
     Savu
     Usa Usa
Bentley Melanie Oala 7-0-0
17 Tonga Tonga      Mari Mari
     Lulo
     Agonga
Benry Carson Sky 7-0-0
18 Cape Verde Cape Verde      Wingobo
     Vultuvulta
     Nascer do Sol
Donny Ashley Chica 5-2-0
19 Heroes vs. Villains Cape Verde      Heroes
     Villains
     Paradiso
Benry Wade 5-4
20 Amazon Brazil      Chuva
     Arvore
     Bakav
Poe Balto 4-3
21 Greece Greece      Zeus
     Aphrodite
     Poseidon
     Olympus
Googla Lea 6-1
22 British Isles Great Britain      Elizabeth
     George
     Edward
     Buckingham
James Por'Onka 10-3
23 Bermuda Bermuda      Gula
     Bea Bea
     Jalapio
     Kiriri
     Qurtas
     Araldier
Lara Danielle Ozzy 5-3-1
24 Nicaragua Nicaragua      El Sol
     La Mina
     Unidad
Bobby André 5-4
25 Polynesia Polynesia      Tane
     Vahine
     Ollaga
Danni Newt 5-4
26 Outcast Island Barbados      Eutinaki
     Ringotonga
     Eutingotonaki
Erinn Corinne Benson 4-3-2
27 Sacrifice Island Barbados      Rina
     Brinza
     Kanza
Sonny Danyelle 6-1
28 Guatemala Guatemala      Xacoc
     Zacapa
     Quipu
Hart Tanner 4-3
29 Tahiti Tahiti      Tiamao
     Papeete
     Nauru
Coral Lulu 6-1
30 Winner Takes All Micronesia      Kynta
     Asuku
     Malakal
Cheesey Benry Bobby 5-3-1
31 Vanuatu Vanuatu      Namuka
     Tutuba
     Lopevi
     Yasur
Chad Kara Courtney 4-3-2
32 Thailand Thailand      Chang
     Phu Khab
     Chankhab
Jenna Rob Alicia 4-3-0
33 Maldives Maldives      Ugulu
     Orivahu
     Shankak
Parvati Alan Kyana 5-2-2
34 Marquesas Marquesas      Fatu Uku
     Eiao
     Maraamu
George Marty Giggles 7-1-1
35 Fans vs. Favorites Marquesas      Diogo
     Itu Aba
     Yinsa
Constantine Dack Parvati 5-2-2
36 Cook Islands Cook Islands      Raka
     Taki
     Moonsto
     Gia
     Rakataki
Jock Nick Adam 4-3-2
37 Brazil Brazil      Zili
     Braan
     Jalapão
Neleh Tomas Sidney 8-1-0
38 Gabon Gabon      Aisti
     Yazo
     Kota
Kollin Colleen Jack 5-3-1
39 Outback Australia      Uluru
     Sanga Bonga
     Yulara
     Ogakor
Colton Powell Kurt 7-2-0
40 Palau Palau      Ollei
     Imetang
     Tobi
     Koror
     Ualap
Tom Kel John 8-1-0
41 Sahara Morocco      Tadla
     Azilal
     Occorom
Warren Andrew Dewey 5-2-2
42 Malaysia Malaysia      Gaya
     Betong
Brad Katherine Flipper 5-3-1
43 New Zealand New Zealand      Kopoka
     Toitoi
     Zelepalan
Christian Grant Marilyn 9-0-0
44 Panama Panama      Viveros
     Bayoneta
     Salvacion
Bryan Peter Toni 4-4-1
5-4-0
45 Superstars Indonesia      Gajah
     Harimau
     Kupu-Kupu
     Suku
Dack Colby Adam 5-4-0
46 Indonesia Indonesia      Pagai
     Morotai
     Borneo
Bryce Leila Anna 4-3-0
47 Arabia Yemen      Abyan
     Lahij
     Al-Arab
Ivy Brendon 4-3
48 Congo Congo      Sankuru
     Kasai
     Arrière-Cour
Jade Wyatt 7-0
49 Solomon Islands Solomon Islands      Rendova
     Ulawa
     Tikopia
     Makira
     Bellona
     Adnama
Abby Marcus Kirsten 4-3-2
50 Extravaganza Micronesia      Airai
     Oreor
     Ulakal
     Genesis
Graham Drew Lincoln 6-2-1
51 South China Sea China      Tiantang
     Jiaohua
     Long Da Mei
Zane Whitney Brett 6-3-0
52 Pacific Tuvalu      Tuvalu
     Palau
     Hova Ia
Emma Blake 7-0
53 Caribbean Bahamas      Grena
     Bados
     Minica
     Domdabar
Elliot Vivien Camille 5-2-2
54 Ancient Civilization Syria      Babylon
     Sumer
     Mesopotamia
Kate Ruby Alison 5-3-1
55 South Africa South Africa      Albert
     Victoria
     Shaka Zulu
Salewski Matthew Natalie 5-4-0
56 Egypt Egypt      Luxor
     Sohag
     Nile
Nicole Elyse Molly 6-0-0
57 Azores Azores      Corvo
     Faial
     Serozazore
Laura Teddy 4-1
58 Sri Lanka Sri Lanka      Mannar
     Velanai
     Ceylon
Jake Eric Toby 4-4-1

5-4-0

59 Comoros Comoros      Mbeni
     Sima
     Castries
Emmett Bree Cooper 5-2-0
60 Archipelago Comoros      Iconi
     Moya
     Kintempa
Cruz Valia Kim 6-2-1
61 Easter Island Easter Island      Moai
     Nui
     Rapa
     Olmec
Charlotte Carly Joanna 4-3-2
62 India India      Bandara
     Gomansa
     Hathi
     Taj Mahal
Cas Taryn Amanda 4-3-0
63 Tanzania Tanzania      Kipanga
     Tumbili
     Vifaru
     Zanzibar
Christina Taylor Dan 4-2-1
64 Japan Japan      Kazan
     Shimu
     Shinto
Ross Jacob 4-1
65 Chile Chile      Bio-Bio
     Maule
     Machu Pichu
Xia Katniss Craig 8-1-0
66 Tocantins Brazil      Bananal
     Xambioá
     Fifa
Jesse Russell Harvey 4-3-0
67 Kiribati Kiribati      Aranuka
     Onotoa
     Puka
Spencer Tamara 5-2
68 Oceania Kiribati      Buta
     Marakei
     Nikunau
     Kanton
     Orav
Bryce Christina Zane 5-4-0
69 The Gambia Gambia      Kunda
     N'Dimba
     Kamby Bolongo
Benson Anton 4-3
70 West Africa Gambia      Mali
     Togo
     Timbuktu
Courtney Marcel 4-3
71 Ivory Coast Côte d'Ivoire      Abobo
     Ivoire
     Yamo
     Guvu
Kelli Seth Isadora 4-2-1
72 Guam Guam      Fafiti
     Tulu
     Mog
Cherryl Sid Daisy 6-1-0