FANDOM


Survivor SeasonsEdit

# Season Tribes Winner Runnerup Runnerup Vote
1 Borneo copy
Survivor: Micronesia
     Tonta
     Kyro
     Icrons
Benny Peanut Nachos 5-2-2
2 S19logo copy
Survivor: Samoa
     Gavon
     Baraki
     Aiga
Cheesey Spots Heather 4-3-2
3 AmericanTribesLogocopy
Survivor: American Tribes
     Aztecs
     Incans
     Mayans
     Toteca
Lee-Yan Benni Ryley 4-3-2
4 SouthPacific
Survivor: South Pacific
     Mangeia
     Rotuma
     Ofu
     Hiva Oa
     Rofumageia Oa
Chocolate Albert Hiporka 8-1-0
5 Seychellescopy
Survivor: Seychelles
     Malabar
     Pagode
     Chiens
     Astove
     Rovivrus
Benny
Leo
Choclate
3-3-3
6 Copygalapagos
Survivor: Galapagos
     Derada
     Jimbirka
Koa Alto C.L. 6-2-1
7
All-Stars copy
Survivor: All-Stars
     Oahu
     Maui
     Molokai
     Niihau
     Tiki Tiki
Aunt Arctic Koa Benny 6-3-0
8
CopyofChina
Survivor: China
     Heping Long
     Kongque
     Konglong
Sky Koa Donna 9-0-0
9
Aussiepride
Survivor: Australia
     Teramaki
     Ularonga
     Rookanga
Snickers Tiffany Macadamia 9-0-0
10
Madagascar2
Survivor: Madagascar
     Esamasa
     Zymanz
     Fo Rant
     Iltmimi
Caroline Wade Angelo 4-3-0
11
Africa copy
Survivor: Africa
     Asubuhi
     Usiku
Charles Ashley Clarka 5-4-0
12
Vietnam2lkj.
Survivor: Vietnam
     Xin Chao
     Chao Mung
     Xin Mung
Libby Riley Popo 4-2-1
13
Belizecopy
Survivor: Belize
     Xunantunich Ash Basset Wayne 4-3-0
14
Philippines copy
Survivor: Philippines
     Igbon
     Zamboanga
     Tagalog
Landon Pola Benry 4-1-1
15
WinnersvAllstarscopy
Survivor: Winners vs. All-Stars
     Winners
     All-Stars
     Survivors
Benry Wade 10-0
16
Fiji copy
Survivor: Fiji
     Gau
     Ovalau
     Savu
     Usa Usa
Bentley Melanie Oala 7-0-0
17
Tongacopy
Survivor: Tonga
     Mari Mari
     Lulo
     Agonga
Benry Carson Sky 7-0-0
18
Cape Verde copy
Survivor: Cape Verde
     Wingobo
     Vultuvulta
     Nascer do Sol
Donny Ashley Chica 5-2-0
19
HvV copy
Survivor: Heroes vs. Villains
     Heroes
     Villains
     Paradiso
Benry Wade 5-4
20
Amazon copy
Survivor: Amazon
     Chuva
     Arvore
     Bakav
Poe Balto 4-3
21
Greece copy
Survivor: Greece
     Zeus
     Aphrodite
     Poseidon
     Olympus
Googla Lea 6-1
22
British Isles2
Survivor: British Isles
     Elizabeth
     George
     Edward
     Buckingham
James Por'Onka 10-3
23
Bermuda
Survivor: Bermuda
     Gula
     Bea Bea
     Jalapio
     Kiriri
     Qurtas
     Araldier
Lara Danielle Ozzy 5-3-1
24
Nicaragua
Survivor: Nicaragua
     El Sol
     La Mina
     Unidad
Bobby André 5-4
25
Polynesia
Survivor: Polynesia
     Tane
     Vahine
     Ollaga
Danni Newt 5-4
26
Outcast Island
Survivor: Outcast Island
     Eutinaki
     Ringotonga
     Eutingotonaki
Erinn Corinne Benson 4-3-2
27
Sacrifice Island
Survivor: Sacrifice Island
     Rina
     Brinza
     Kanza
Sonny Danyelle 6-1
28
Guatemala
Survivor: Guatemala
     Xococ
     Zacapa
     Quipu
Hart Tanner 4-3
29
Tahiti
Survivor: Tahiti
     Tiamao
     Papeete
     Nauru
Coral Lulu 6-1
30
WinnerTakesAll
Survivor: Winner Takes All
     Kynta
     Asuku
     Malakal
Cheesey Benry Bobby 5-3-1
31
Vanuatu
Survivor: Vanuatu
     Namuka
     Tutuba
     Lopevi
     Yasur
Chad Kara Courtney 4-3-2
32
Thailand
Survivor: Thailand
     Chang
     Phu Khab
     Chankhab
Jenna Rob Alicia 4-3-0
33
Maldives
Survivor: Maldives
     Ugulu
     Orivahu
     Shankak
Parvati Alan Kyana 5-2-2
34
Marquesas
Survivor: Marquesas
     Fatu Uku
     Eiao
     Maraamu
George Marty Giggles 7-1-1
35
Fansvfaves
Survivor: Fans vs. Favorites
     Diogo
     Itu Aba
     Yinsa
Constantine Dack Parvati 5-2-2
36
Cook Islands
Survivor: Cook Islands
     Raka
     Taki
     Moonsto
     Gia
     Rakataki
Jock Nick Adam 4-3-2
37
Brazil
Survivor: Brazil
     Zili
     Braan
     Jalapão
Neleh Tomas Sidney 8-1-0
38
Gabon
Survivor: Gabon
     Aisti
     Yazo
     Kota
Kollin Colleen Jack 5-3-1
39
Outback
Survivor: Outback
     Uluru
     Sanga Bonga
     Yulara
     Ogakor
Colton Powell Kurt 7-2-0
40
Palau
Survivor: Palau
     Ollei
     Imetang
     Tobi
     Koror
     Ualap
Tom Kel John 8-1-0
41
Sahara
Survivor: Sahara
     Tadla
     Azilal
     Occorom
Warren Andrew Dewey 5-2-2
42
Malaysia
Survivor: Malaysia
     Gaya
     Betong
Brad Katherine Flipper 5-3-1
43
Newzealand
Survivor: New Zealand
     Kopoka
     Toitoi
     Zelepalan
Christian Grant Marilyn 9-0-0
44
Panama
Survivor: Panama
     Viveros
     Bayoneta
     Salvacion
Bryan Peter Tony 4-4-1

5-4-0

45
Superstars
Survivor: Superstars
     Gajah
     Harimau
     Kupu-Kupu
     Suku
Dack Colby Adam 5-4-0
46
Indonesia
Survivor: Indonesia
     Pagai
     Morotai
     Borneo
Bryce Leila Anna 4-3-0
47
Arabia
Survivor: Arabia
     Abyan
     Lahij
     Al-Arab
Ivy Brendon 4-3
48
Congo
Survivor: Congo
     Sankuru
     Kasai
     Arrière-Cour
Jade Wyatt 7-0
49
Solomon Islands
Survivor: Solomon Islands
     Rendova
     Ulawa
     Tikopia
     Makira
     Bellona
     Adnama
Abby Marcus Kirsten 4-3-2
50
Extravaganza
Survivor: Extravangza
     Airai
     Oreor
     Ulakal
     Genesis
Graham Drew Lincoln 6-2-1
51
SouthChinaSea
Survivor: South China Sea
     Tiantang
     Jiaohua
     Long Da Mei
Zane Whitney Brett 6-3-0
52
Pacific
Survivor: Pacific
     Tuvalu
     Palau
     Hova Ia
Emma Blake 7-0
53
Caribbean
Survivor: Caribbean
     Grena
     Bados
     Minica
     Domdabar
Elliot Vivien Camille 5-2-2
54
Ancient Civilization
Survivor: Ancient Civilization
     Babylon
     Sumer
     Mesopotamia
Kate Ruby Alison 5-3-1
55
SouthAfrica
Survivor: South Africa
     Albert
     Victoria
     Shaka Zulu
Salewski Matthew Natalie 5-4-0
56
Egypt
Survivor: Egypt
     Luxor
     Sohag
     Nile
Nicole Elyse Molly 6-0-0
57
Azores
Survivor: Azores
     Corvo
     Faial
     Serozazore
Laura Teddy 4-1
58
Sri Lanka
Survivor: Sri Lanka
     Mannar
     Velanai
     Ceylon
Jake Eric Toby 4-4-1

5-4-0

59
Comoros
Survivor: Comoros
     Mbeni
     Sima
     Castries
Emmett Bree Cooper 5-2-0
60
Archipelago
Survivor: Archipelago
     Iconi
     Moya
     Kintempa
Cruz Valia Kim 6-2-1
61
EasterIsland
Survivor: Easter Island
     Moai
     Nui
     Rapa
     Olmec
Charlotte Carly Joanna 4-3-2
62
India
Survivor: India
     Bandara
     Gomansa
     Hathi
     Taj Mahal
Cas Taryn Amanda 4-3-0
63
Tanzania
Survivor: Tanzania
     Kipanga
     Tumbili
     Vifaru
     Zanzibar
Christina Taylor Dan 4-2-1
64
Japan
Survivor: Japan
     Kazan
     Shimu
     Shinto
Ross Jacob 4-1
65
Peru
Survivor: Chile
     Bio-Bio
     Maule
     Machu Pichu
Xia Katniss Criag 8-1-0
66
Tocantins
Survivor: Tocantins
     Bananal
     Xambioá
     Fifa
Jesse Russell Harvey 4-3-0
67
Kiribati
Survivor: Kiribati
     Aranuka
     Onotoa
     Puka
Spencer Tamara 5-2-0
68
Tocantins
Survivor: Oceania
     Buta
     Marakei
     Nikunau
     Kanton
     Orav
Bryce Christina Zane 5-4-0
69
Tocantins
Survivor: The Gambia